Ansamblul nostru de gimnastică ritmică a câștigat al doilea aur la Campionatele Mondiale

Ansamblul nostru de gimnastică ritmică s-a bucurat cu o a doua medalie de aur de la Campionatul Mondial de gimnastică ritmică în sala „Arena Armeets” din capitală.

care garantează și o cotă olimpică pentru fetele noastre, grațiile din componența Radinei Tomova, Zhenina Trashlieva, Rachel Stoyanov, Sofia Ivanova, Kamelia Petrova și Margarita Vasileva au mai câștigat titlul în 2 mingi și 3 panglici.

Fetele lui Vesela Dimitrova s-au ocupat rapid de locul opt în finala cu cinci cercuri mai devreme în cursul zilei, performând cu brio și cu un scor de 33.300 pentru a triumfa cu premiul de aur. Argintul a revenit echipei Italiei, iar bronzul a revenit Azerbaidjanului.

Cu aurul de 2 mingi și 3 panglici, Bulgaria și-a încheiat într-un mod minunat participarea la campionatul planetei, după ce Stiliyana Nikolova a cucerit trei medalii de argint și una de bronz la individual, iar ansamblul nostru s-a bucurat cu două titluri.