Indiferent de ceea ce spune cineva, probabil că pisicile își împart stăpânii în tipuri – și nu există nicio îndoială că animalele le tratează pe unele dintre ele cu ostilitate.
Dacă ar fi după ei, animalele noastre de companie nu ar avea absolut nimic de-a face cu unii oameni. Cu care dintre ele – veți afla din acest articol.
Extrovertiți pronunțați
Pisicile nu le plac oamenii excesiv de activi, nervosi, entuziasmati care gesticuleaza prea mult. Este dificil pentru animalele de companie să înțeleagă de ce oamenii se comportă astfel, așa că în prezența unui extravertit strălucitor, pisica poate deveni nervoasă și iritabilă.
Oameni cu miros puternic
Mirosurile de parfum, citrice, usturoi și ceapă pot fi prea puternice pentru simțul sensibil al mirosului unei pisici, determinându-le să evite oamenii cu mirosuri puternice.
Copil mic
Poate fi deosebit de dificil pentru pisicile cu copii mici. Copiii pot răni animalele, le pot trage de coadă, le pot lovi cu piciorul și îi pot forța să facă lucruri pe care toarcelui nu le plac. Este dificil pentru animalele de companie să prezică ce teste se vor confrunta în comunicarea cu un copil.
Oameni pentru care spațiul personal este o frază goală
Pisicile își prețuiesc foarte mult spațiul și îl pot apăra activ. Pisicile sunt mai ales iritate de oaspeții care încearcă să le mângâie sau să le ridice.
Oameni indiferenti
Pisicile caută adesea contactul fizic pentru a atrage atenția. Dacă nu obțin ceea ce își doresc, proprietarul riscă să fie trecut pe lista neagră.
Oameni cu comportament obsesiv
Dar nici nu ar trebui să exagerați cu atenția – animalelor de companie nu le place atenția și afecțiunea constantă 24/7. Unii proprietari se pot juca cu pisicile toată ziua, fără să le dea timp să se odihnească. Drept urmare, pisica poate începe să evite o astfel de persoană în toate modurile posibile.
Anterior, ți-am spus ce să faci dacă pisica ta se teme de zgomote puternice.