Copiii cer adesea să aibă un fel de animal în casă, dar răspunsul părinților este categoric.
Parcă temându-se că animalul va înceta în curând să trezească interesul anterior al copilului, părinții refuză. Dar problema ar fi putut fi rezolvată altfel – prin alegerea unui animal potrivit.
Iată câteva sfaturi pentru părinții care nu știu ce animal de companie să aleagă pentru copiii lor.
Sarcina principală în această etapă este să-l înveți pe copil să aibă grijă de cineva și să arate responsabilitate.
Primul: vârsta
Dacă un copil cere un câine, trebuie să vă gândiți dacă poate curăța după el, îl poate plimba și îndeplini alte sarcini fezabile. Fiul sau fiica trebuie să aibă cel puțin 5 ani în acest moment.
În al doilea rând: personaje
Este important să luați în considerare caracterul copilului și viitorul animal de companie. Pentru copiii activi, nu ar trebui să alegeți o țestoasă sau un acvariu, dar uneori această tehnică ajută la dezvoltarea perseverenței și a atenției.
În al treilea rând: angajarea
Indiferent de vârsta copilului, părinții nu ar trebui să se aștepte ca acesta să își asume întreaga gamă de responsabilități pentru îngrijirea animalului de companie. Va trebui să ne implicăm noi în muncă uneori.
Și în sfârșit, cel mai important
Este important să aveți o idee despre speranța de viață a unui animal de companie, astfel încât mai târziu să nu trebuiască să ștergeți lacrimile amare cu cuvintele: „Nimic, vă vom cumpăra un alt hamster”.