Desigur, un copil are nevoie de un tutore atunci când acesta din urmă are dificultăți la anumite materii – fie că este vorba de matematică sau engleză.
Dar acesta nu este singurul motiv pentru a lucra cu un tutore. Mai jos enumeram inca 5 situatii in care un copil are nevoie de ajutor profesional.
Deficit de atenție și dificultăți de concentrare
De acord, dacă un copil are probleme cu concentrarea și atenția, probabil că va rămâne în urmă cu programa școlară, așa că este nevoie de un tutore care să ajute să recupereze materialul neînvățat. Dificultățile de atenție trebuie adresate unui neuropsiholog.
Pregătire insuficientă pentru teste
Pentru ca copilul dumneavoastră să aibă încredere în cunoștințele sale și să poată face față cu ușurință examenelor, merită să vizitați un tutore care va dezvolta un plan individual de învățare, cu accent pe testare.
Dezvoltarea abilităților generale de învățare
Un tutor nu lucrează întotdeauna pentru a umple golurile în anumite domenii de cunoștințe – el lucrează și pentru a dezvolta abilități generale de învățare, cum ar fi gestionarea timpului, planificarea, amintirea informațiilor etc.
Adaptarea la un nou program sau clasă
Dacă un copil s-a mutat într-o altă școală sau clasă, sau chiar dacă rămâne în aceeași echipă, dar acum învață în cadrul unui nou program, abordarea individualizată a tutorelui va ușura adaptarea și va ajuta elevul să capete încredere în sine.
Întârziere din cauza bolii sau absenței de la cursuri
Dacă un copil începe să rămână în urmă în urma colegilor săi din cauza faptului că, dintr-un motiv sau altul, nu a participat la lecții, merită să contactați un tutore, a cărui abordare individuală ajută la umplerea lacunelor în cunoștințe și să recupereze ceea ce a ratat.
Anterior, ți-am spus ce să faci dacă copilul tău este obraznic.