Uitarea copilăriei este obișnuită, dar, în ciuda acestui fapt, această caracteristică a unui copil poate provoca îngrijorare serioasă pentru părinții săi.
Vă invităm să vă dați seama de ce copiii își pierd adesea lucrurile.
Lipsa dezvoltării memoriei
Amintirile copiilor mici sunt încă în curs de dezvoltare, astfel încât aceștia pot avea probleme în a-și aminti unde și-au lăsat lucrurile. Imaturitatea creierului și a proceselor de memorie este o problemă care dispare pe măsură ce copilul crește.
Distractibilitatea
Lumea este plină de lucruri care trezesc un interes real la copii. Drept urmare, ei uită adesea unde au lăsat cutare sau cutare lucru, deoarece în acel moment memoria lor era ocupată cu ceva complet diferit.
Lipsa de organizare și planificare
Adesea, copiii au abilități slab dezvoltate responsabile de organizare și planificare. Pe lângă faptul că nu au un sistem clar de depozitare a lucrurilor, nu există nici o înțelegere a importanței siguranței lor.
Interes pentru a explora lumea și a juca
Când vine vorba de copii, în special de cei mai mici, „scopul” lor este să exploreze în mod activ lumea din jurul lor, să se joace și să fie mereu în mișcare. Este de la sine înțeles că uneori acest lucru duce la pierderea accidentală a lucrurilor.
Anterior, BelNovosti a scris despre cum să ajuți un copil să-și formeze propria părere.