Fiecare femeie a fost nevoită să se culce târziu, să stea mult timp la computer sau smartphone, să aibă probleme cu rinichii și stres… Toate acestea se reflectă asupra ochilor, sau mai bine zis, apar cearcănele și pungile.
Cel mai rău lucru este că nici măcar produsele cosmetice scumpe farmaceutice nu sunt întotdeauna capabile să facă față acestei probleme, care adaugă încă câțiva ani pe față.
Vă sugerăm să folosiți un remediu de casă care vă va ajuta să scăpați de cearcănele de sub ochi și de o privire umflată. Pentru a-l realiza, veți avea nevoie doar de câteva componente, dar efectul este uluitor!
Remediu pentru pungile de sub ochi
INGREDIENTELE
1/2 lingura cafea macinata
100 ml ulei de migdale
1 lingura de ulei de avocado
PREGATIREA SI UTILIZARE
Pune cafeaua într-un borcan de sticlă. Adăugați untul de migdale. Recipientul și cantitatea trebuie să fie astfel încât să acopere cafeaua. Închideți borcanul și lăsați-l într-un loc întunecat timp de 4-5 zile.
Untul este apoi perfect infuzat cu substanțele de cafea. Acum trebuie să strecurați amestecul. Îndoiți tifonul în mai multe straturi, astfel încât părți din cafea să nu treacă.
Adăugați o lingură de ulei de avocado la amestecul rezultat. Se etanșează într-un borcan și se agită bine. Cel mai bine este să depozitați produsul într-o sticlă cu rolă metalică. Puteți folosi una din cremele anterioare sau puteți cumpăra una nouă de la farmacie.
Păstrați remediul pentru cearcănele și umflarea sub ochi la frigider. Folosește-l în fiecare dimineață, cu cel puțin 20 de minute înainte de machiaj, pentru ca serul să fi funcționat.