În încercarea de a salva o relație, atunci când unul dintre parteneri are cea mai mare nevoie de ea, trebuie să renunți la ceva, să te sacrifici, să te refuzi.
Este puțin probabil ca pe această bază să se poată crea ceva reciproc avantajos, interesant sau pur și simplu sănătos. Prin urmare, în unele cazuri ar fi mai bine să renunți.
Experții au dat cinci exemple când salvarea unei relații nu mai are sens.
Renunțarea la tine pentru partenerul tău
Viața într-o relație trebuie să continue pentru fiecare partener sau soț. Dacă cineva își sacrifică propriile interese de dragul altuia, atunci aceasta nu mai este viață.
Mai devreme sau mai târziu, bula va izbucni, iar compromisul atins anterior nu va proteja împotriva problemelor.
Nu simți bucurie în relația ta
Totul ar trebui să fie reciproc – succes, fericire, confort. Poți înjuri în mod regulat, dar tot nu vei scăpa de sentimentul că și în asta se manifestă atracția reciprocă.
E greu să fim împreună
Cel mai simplu mod de a testa relația de cuplu este să fii singur. Cumva, se poate dovedi brusc că nu este nimic de vorbit, nimic de făcut sau poate chiar vrei să iei smartphone-ul și să mergi în altă cameră.
Când nu mai rămâne putere
Acest lucru poate fi comparat cu epuizarea emoțională sau cu o stare în care renunți și nu vrei să faci nimic. Compară-te cu tine însuți „ieri” și apoi trage o linie.
Când trebuie să te rog
Dacă un partener continuă să-și demonstreze sentimentele cu fapte și cuvinte, iar al doilea consumă doar beneficii. Nu uita că ambii parteneri trebuie să-și creeze fericirea într-un cuplu.
Anterior, ți-am spus ce să faci dacă bărbatul tău iubit a uitat să-ți ureze la mulți ani.