În cadrul festivalului tradițional de viteză, desfășurat în SUA pe lacul Bonneville, recordul de viteză nu a fost niciodată doborât.
Organizatorii au avut mari speranțe în mașina Challenger II cu pilotul Danny Thompson. Challenger II are motoare nitro-metil Hemi V8 care produc 2.500 CP. Viteza maximă înregistrată a fost de 701,248 km/h.
Apropo, recordul absolut de viteză pentru mișcarea pe suprafața Pământului a fost stabilit în 1997 la Thrust SSC și s-a ridicat la 1227,986 km/h.
Cu toate acestea, nu mai era o mașină, ci de fapt un avion cu reacție fără aripi.
Dar printre mașinile cu motoare cu ardere internă și tracțiune, conducerea este încă deținută din 2001 de Turbinatorul lui Don Vesco cu o viteză de 737,395 km/h.