2 ore | Ușor| Pentru 4 persoane
Materiale
1 caracatiță de 2 kg
1 frunză de dafin
boabe de piper
boabe de piper
1 pahar de vin
500 gr. năut, înmuiat din seara precedentă
1 ceapa, tocata
2 catei de usturoi, tocati marunt
1 crenguță de rozmarin
1 lămâie
120 ml i.p. ulei de masline
Sare piper
Procedură
Se pune caracatița într-o oală cu frunza de dafin, ienibaharul, boabele de piper, vinul și se acoperă oala să fiarbă la foc mediu spre mic, în lichidul său, timp de 35-40 de minute. Asigurați-vă că nu se lipește și adăugați doar un pahar de apă dacă este necesar, pentru că caracatița produce mult lichid.
În același timp, puneți năutul în multă apă rece la fiert timp de 1 oră, la foc mediu, adăugând ceapa și usturoiul. Preîncălziți cuptorul la 180°C, ventilator.
De îndată ce năutul este moale, puneți-l într-o tavă de pyrex sau de copt împreună cu lichidul lor. Adăugați caracatița, rozmarinul, lămâia feliată și uleiul de măsline. Ne asigurăm că mâncarea este acoperită cu lichide.
Se condimenteaza cu sare si piper, se da tava la cuptor si se da la cuptor pentru aproximativ 30 de minute.
olivemagazine.gr