Pastele se combină cu 4 brânzeturi și broccoli și fac un preparat neatrăgător!
a Ioanei Stamoulos
Porții: 4 Timp de preparare: 10′ Timp de gătire: 20′ Gata în: 30′
Materiale
500 g pappardelle sau alte paste lungi la alegere
400 g broccoli în buchețele
250 ml lapte
100 g brânză albastră topită cu o furculiță
100 g gruyere ras
150 g cremă de brânză
Parmezan sau altă brânză picantă rasă pentru servire
Procedură
Fierbeți buchețelele de broccoli în multă apă cu sare timp de 10 minute. Scoateți-le din oală cu o lingură cu șuruburi și turnați-le în apă cu gheață de la frigider și apoi scurgeți-le.
In aceeasi apa in care ai fiert broccoli si cat fierbe adauga pappardelle la fiert al dente. La final, scurge-le si tine 1 cana din apa pe care au fiert-o.
În același timp, turnați cremă de brânză, brânza albastră și laptele într-o tigaie mare și puneți-o la foc mediu. Amestecați pentru a dizolva brânzeturile și apoi adăugați buchețelele de broccoli și graviera.
La final, adauga pappardelle in tigaie si amesteca bine. Adaugati mult piper si atata apa cat este nevoie pentru ca pastele sa capete fluiditatea dorita. Serviți pastele pe farfurii stropite cu parmezan ras.
olivemagazine.gr