Pastele la cuptor sunt una dintre cele mai preferate feluri de mâncare ale copiilor și adulților. Așa că le facem cu sos de roșii, șuncă și bineînțeles multă brânză!
Gata in 40′
de Dina Nikolaou
Materiale
1 pachet de șuruburi
100 ml ulei de măsline
1 ceapa uscata, tocata
1 catel de usturoi, tocat
300 g sunca in cuburi mici
½ ardei iute, tocat
150 g caseri rasi picant
150 g cheddar ras
100 g gruyere ras
100 ml vin alb sec
300 ml suc de rosii
1 lingura cimbru dulce proaspăt
sare, piper proaspăt măcinat
Procedură
Fierbe pastele conform instructiunilor de pe ambalaj, reducand timpul de fierbere cu 2 minute. Rezervați ½ cană (100 ml) de apă și scurgeți-le.
Se incinge uleiul de masline intr-o tigaie mare antiaderenta la foc mediu, se adauga ceapa si se caleste 2-3 minute. Adăugați usturoiul, ardeiul gras și șunca și continuați să soțiți încă 2 minute. Deglazează cu vinul și imediat ce alcoolul se evaporă, adaugă sucul de roșii și jumătate de cană de apă pe care ai păstrat-o de la fiert pastele. Se condimenteaza cu sare si piper, se adauga cimbrul, se amesteca si se lasa sosul sa fiarba 8-10 minute.
Preîncălziți cuptorul la 180°C. Turnați pastele fierte într-o tigaie și adăugați sosul. Stropiți cu gruyere, jumătate de cheddar și jumătate de caseri. Se amestecă bine cu două linguri. Se presară cu restul de brânzeturi și se coace la cuptor pentru 15 minute până când brânzeturile se topesc. Stropiți cu puțin cimbru în plus și serviți.
olivemagazine.gr