Jocurile lui Will Fagin au câștigat o medalie de aur la un turneu

Participantul la „Will Games” Alexandra Feigin a câștigat medalia de aur feminină la cea de-a zecea ediție jubiliară a turneului internațional de patinaj artistic Denkova-Staviski Cup. care a avut loc în Palatul de Iarnă din Sofia. Concurenta clubului „Denkova-Staviski” a primit al doilea cel mai mare punctaj de 99,48 puncte pentru programul ei de voluntariat. Feigin a fost însă deasupra tuturor în programul scurt și cu un total de 157,76 puncte s-a bucurat în competiție.

Mia Caroline Risa Gomes din Norvegia a fost a doua cu 156,51 puncte, iar italianca Elena Agostinelli a fost a treia cu 150,20. Încă patru femei naționale au participat la competiție. Kristina Grigorova a terminat pe locul patru cu 150,18 puncte, în ciuda faptului că a fost secundă în programul scurt. Ivelina Baicheva este a saptea cu 126,19 puncte, Simona Georgieva pe locul zece cu 115,96, iar Maria Stavreva a terminat pe locul 13 cu 84,00.

La fete, victoria a revenit naționalei Kiara Hristova cu 137,76 puncte, urmată de reprezentantele Turciei Fatma Yade Karlikli cu 119,42 și Anna Denis Ozdemir cu 117,80 puncte. Krista Georgieva s-a clasat pe locul cinci cu 115,36 puncte, iar restul bulgarocele se află în spatele poziției a zecea în clasament.

La categoria masculină, Burak Demirboga din Turcia a luat aurul cu 220,23 puncte. Beat Shumperli a ocupat locul patru cu 167,63 puncte, Filip Kaimakchiev este al cincilea cu 167,05, Larry Lupolover este pe locul șase cu 145,68 puncte, iar Alexander Zlatkov nu a apărut la programul liber. Dintre juniori, israelianul Mihael Moshaev este primul cu 114,99 puncte, urmat de bulgarii Rosen Peev cu 107,90 și Alexander Kachamakov cu 93,11 puncte.

La turneu au participat aproximativ 270 de concurenți de toate vârstele din Bulgaria, Turcia, Italia, Serbia, Kazahstan, Israel, Ucraina, Austria, Croația, Grecia, Norvegia, Marea Britanie și alții.